Sleipnir MAP

Serie Sleipnir 1-50

01 Sleipnir Kinnarps 1019 – 2008 http://www.atelierforte.com/blog/2008/02/18/sleipnir-kinnarps/

02 Sleipnir BASTU 11059 – 2008 Fuorisalone 2008 http://www.atelierforte.com/blog/2008/04/28/sleipnir-bastu/

03 Sleipnir TAVRINORVM 11831 – 2008 Caserma CAVALLI, Luglio 2008 http://www.atelierforte.com/blog/2008/06/20/sleipnir-taurinorum/

04 Sleipnir TRIDENTVM 11497 – 2008 Castello Tabarelli De Fatis, Luglio 2008 http://www.atelierforte.com/blog/2008/07/18/sleipnir-tridentvm/

05 Sleipnir Spiken 9923 – 2008 StugaProject2008 http://www.atelierforte.com/blog/2008/08/14/sleipnir-spiken/

06 Sleipnir VENEXIA 1933 – 2008 XI Biennale di Architettura, Settembre 2008 http://www.atelierforte.com/blog/2008/09/12/sleipnir-venexia/

07 JulBock NABA 12757 – 2008 JulBock NABA, Dicembre 2008 http://www.atelierforte.com/blog/2008/02/18/julbock-naba/

08 Sleipnir FLORENTIA 2141 – 2009 Art 09, Arkizoic Obsessio, Aprile 2009 http://www.atelierforte.com/blog/2009/06/25/sleipnir-florentia/

09 Sleipnir BASTU NABA 10771 – 2009 SleipnirBASTU NABA, Luglio 2009 http://www.atelierforte.com/blog/2009/07/13/109/

10 Sleipnir NVNCIVS 10639 – 2009 Sleipnir Nuncius, 11-12 Settembre 2009 http://www.atelierforte.com/blog/2009/09/15/sleipnir-nuncius/

11 Sleipnir Trebuchet 8111 – 2010 http://www.atelierforte.com/blog/2010/04/20/sleipnir-trebuchet/

12 Sleipnir Armatus 8017 – 2010 http://www.atelierforte.com/blog/2010/04/27/sleipnir-armatus-2/

13 Sleipnir Albus 1259 – 2010 Sleipnir Albus http://www.atelierforte.com/blog/2010/07/27/sleipnir-albus-3/

14 Sleipnir Ratatoskr 2803 – 2010 StugaProject 2010 http://www.atelierforte.com/blog/2010/08/27/sleipnir-ratatoskr-2/

15 Sleipnir Convivalis Quintus 397 – 2010 XII Biennale Architecture August-November 2010 http://www.atelierforte.com/blog/2010/08/27/sleipnir-convivalis/

16 Sleipnir Mobilis 1409 – 2010 http://www.atelierforte.com/blog/2010/11/19/sleipnir-mobilis-2/

17 Sleipnir Biologiska 6091 – 2011 Sleipnir Biologiska http://www.atelierforte.com/blog/2011/02/20/sleipnir-biologiska/

18 La foresta di Sleipnir 4007 – 2011 http://www.atelierforte.com/blog/2011/02/25/la-foresta-di-sleipnir-2/

19 Sleipnir Lucianus 9181 – 2011 http://www.atelierforte.com/blog/2011/04/30/sleipnir-lucianus-3/

20 Sleipnir Musikanter 12211 – 2011 StugaProject 2011 http://www.atelierforte.com/blog/2011/08/20/sleipnir-musikanter/

21 Sleipnir Ex Silva 10223 – 2011 http://www.atelierforte.com/blog/2011/10/01/sleipnir-ex-silva-2/

22 Sleipnir Lambrus 1873 – 2012 http://www.atelierforte.com/blog/2012/02/29/sleipnir-lambrus-2/

23 Sleipnir Thermarum 8807 – 2012 Sleipnir Thermarum http://www.atelierforte.com/blog/2012/06/06/sleipnir-thermarum/

24 Sleipnir Automatum 10067 – 2012 StugaProject 2012 http://www.atelierforte.com/blog/2012/08/20/sleipnir-automatum/

25 Sleipnir Praetorius 10273 – 2013 http://www.atelierforte.com/blog/2013/05/09/castra-exemplorum/

26 Sleipnir Steam 10111 – 2013 http://www.atelierforte.com/blog/2013/05/26/sleipnir-xxvi/

27 Sleipnir Drusi 3019 – 2013 http://www.atelierforte.com/blog/2013/05/29/sleipnir-drusi/

28 Sleipnir Argus 2411 – 2013 15-20 July 2013 http://www.atelierforte.com/blog/2013/07/25/sleipnir-argus/

29 Sleipnir BOK 13121 – 2013 http://www.atelierforte.com/blog/2013/09/01/sleipnir-bok/

30 Sleipnir Volta 7411 – 2013 http://www.atelierforte.com/blog/2013/10/10/sleipnir-volta/

31 Sleipnir Alea 11909 – 2013 http://www.atelierforte.com/blog/2013/10/21/sleipnir-alea/

32 Sleipnir LUG 16067 – 2014 22 January 2014 http://www.atelierforte.com/blog/2014/01/21/sleipnir-lug-2/

33 Sleipnir XXXIII 9613 – 2014 Triennale of Milano April 2014 – February 2015 http://www.atelierforte.com/blog/2014/04/04/sleipnir-xxxiii/

34 Sleipnir 1861 1861 – 2014 http://www.atelierforte.com/blog/2014/05/09/sleipnir-1861/

35 Sleipnir PARK 11161 – 2014 35 of Sleipnir series – May 2014 – /  http://www.atelierforte.com/blog/2014/06/24/sleipnir-park/

36 Sleipnir Spiken II 1559 – 2014 StugaProject2014 – 20 August 2014 http://www.atelierforte.com/blog/2014/09/08/sleipnir-spiken-ii/

37 Sleipnir Cine 8663 – 2014 http://www.atelierforte.com/blog/2014/08/29/sleipnir-venexia-ii/

38 Sleipnir Tidonis 11587 – 2014 http://www.atelierforte.com/blog/2014/09/16/sleipnir-tidonis/

39 Sleipnir Meano 1609 – 2014 http://www.atelierforte.com/blog/2014/10/06/sleipnir-meano/

40 Sleipnir XL 1601 – 2015 1 February – 15 August 2015 http://www.atelierforte.com/blog/2015/02/05/sleipnir-xl/

41 Sleipnie Pontus 21101 – 2015 http://www.atelierforte.com/blog/2015/10/23/sleipnir-xli-pontus/

42 Sleipnir XLII – Piacenza 7757 – 2015 http://www.atelierforte.com/blog/2015/05/14/sleipnir-xlii-piacenza/

43 Sleipnir XLIII Torino 2999 – 2015 http://www.atelierforte.com/blog/2015/06/28/sleipnir-xliii-torino/

44 Sleipnir XLIV Ciconiae 2081 – 2015 LandArt Festiwal July 2015 – http://www.atelierforte.com/blog/2015/07/12/sleipnir-xliv-ciconiae/

45 Sleipnir XLV Ciconiae II 8737 – 2017 http://www.atelierforte.com/blog/2017/10/01/8737/

46 Sleipnir XLVI Ciconiae III 42257 – 2017 http://www.atelierforte.com/blog/2017/10/19/42257/

47 Sleipnir XLVII Latemar 2797 – 2018 http://www.atelierforte.com/blog/2018/06/30/sleipnir-xlvii-latemar/

48 Sleipnir XLVIII Laterna 27697 http://www.atelierforte.com/blog/2018/08/01/27697/

49 Sleipnir XLIX Gemini 70529 – 2019 http://www.atelierforte.com/blog/2019/02/28/sleipnir-xlix/

50 Sleipnir L Hortus 50021 – 2020 http://www.atelierforte.com/blog/2020/01/27/sleipnir-l-hortus/

 


Categories

AtelierFORTE 2020 – MMXX – AF XX

Duilio Forte, via Corelli 34 - Milano - tel. 02 70 20 80 99 - P.Iva: 11389170157 - ©2020 All rights reserved